AMSTERDAM 2008

3 listopada, poniedziałek

Szpada mężczyzn i floret kobiet

Marta Łyczbińska "srebrna", Filip Broniszewski "brązowy"!

Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń) zdobyła tytuł wicemistrzyni Eyropy juniorów we florecie, zaś Filip Broniszewski stanął na trzecim stopniu podium w turnieju szpadzistów. Dwa medale pierwszego dnia mistrzostw w Amsterdamie to wspaniały poczatek. Oby tak dalej.

Szpada mężczyzn

Doskonale wypadł w pierwszym dniu europejskiego czempionatu juniorów szpadzista gliwickiego Muszkietera - Filip Broniszewski. Polak medal zapewnił sobie w wygranym z Belgiem Bertem De Metsem ćwierćfinale. W półfinale nie dał rady Węgrowi Budaiowi, który wcześniej wyeliminował Mateusza Nycza. Trzecie miejsce mistrzostw Europy to największy sukces w karierze gliwiczanina. Brawo.

W brodę może sobie pluć Marcel Baś (Muszkieter Gliwice), który przegrał jednym trafieniem już pierwszy pojedynek pucharowy w 1/32 finału z Białorusinem Witalijem Sokołowskim. Jeszcze więcej pretensji może mieć do siebie Mateusz Nycz (Piast Gliwice), który, prowadząc z Węgrem Budaiem 13:10
na 1 minutę i 34 sekundy przed końcem walki premiowanej awansem do finałowej ósemki, zszedł jednak z planszy pokonany 14:15. Wątpliwości natomiast nie pozostawiła przegrana Łukasza Rokosza (Muszkieter Gliwice) z Niemcem Sebastianem Glane. Rywal miał ogromną przewagę i wygrał wysoko. Złoty medal zdobył Riccardo Schiavina (Włochy), nie dając w finale szans pogromcy Polaka - Danielowi Budaiowi. Drugi brązowy medal zdobył inny z Włochów - Andrea Cipriani.

3 Andrea Cipriani (Włochy)
3 Filip Broniszewski (Polska, Muszkieter Gliwice)
5 Pau Rosello (Hiszpania)
6 Bert De Mets (Belgia)
7 Denis Borejko (Ukraina)
8 Szabolocs Jozsef Böjte (Węgry)
-------------------------------------------------
16 Mateusz Nycz (Polska, Piast Gliwice)
34 Łukasz Rokosz (Polska, Muszkieter Gliwice)
37 Marcel Baś (Polska, Muszkieter Gliwice)

Floret kobiet

Po florecistkach medalu należało się spodziewać. Najbardziej po siostrach Marcie i Hannie Łyczbińskich
z Budowlanych Toruń. I rzeczywiście, okazało się, że na toruńskie bliźniaczki można zawsze liczyć. Tym razem na podium stanęła Marta. W ćwierćfinale, pokonując Ukrainkę Katerinę Deordiewą, pomściła porażki siostry
i Justyny Anuszewskiej, które wcześniej uległy tej właśnie zawodniczce, i zapewniła sobie medal brązowy. Potem, w półfinale, wygrała z kolejną Ukrainką - Anastazją Moskowską. To zwycięstwo oznaczało już medal co najmniej srebrny i prawo walki o tytuł mistrzyni Europy. W finale wszystko rozstrzygnęło się w ostatnich 16 sekundach. Do tego czasu trafień padło niewiele i wynik brzmiał 7:7. Włoszce udało się odskoczyć na jedno, dwa trafienia i kolejne były już tylko konsekwencją desperackich ataków Polki, której na staranne wypracowanie akcji nie wystarczyło czasu. Włoszka wygrała ostatecznie 12:8. Brązowe medale przypadły jej rodaczce De Costanzo i Ukraince Mokowskiej.

Srebrny medal mistrzostw Europy juniorów jest największym osiagnięciem indywidualnym Marty Łyczbińskiej, która ma już na koncie trzy cenne sukcesy drużynowe: złoty medal mistrzostw świata juniorów (Acireale 2008), srebrny mistrzostw Europy kadetów (Nowy Sad 2007) i brazowy mistrzostw Europy juniorów (Poznań 2006).

Najwcześniej z Polek pożegnała się z turniejem Justyna Anuszewska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), która odpadła już w walce o wejście do najlepszej „32”. Potem kolejno zajmowały swoje miejsca na liście klasyfikacji generalnej - Hanna Łyczbińska i Emilia Rygielska (obie Budowlani Toruń), przy czym porażka tej ostatniej (minimalna, jednym trafieniem) oznaczała jednocześnie awans do finałowej ósemki przyszłej wicemistrzyni - Marty Łyczbińskiej.

Anastazja Moskowska - Katerina Szencowa (obie Ukraina) 15:14
Marta Łyczbińska - Katerina Deordiewa (Ukraina) 15:7
Martina Batini (Włochy) - Kristina Nowalińska (Rosja) 15:10
Valentina De Costanzo (Włochy) - Inna Dergłazowa (Rosja) 15:9