Szpadzistki mistrzyniami Europy, szabliści na siódmym miejscu

Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy! Po wygranym 45:38 finale
z Włoszkami Polki zdobyły złoty medal! Szabliści niespodzianki nie sprawili
i zajęli siódme miejsce.

Szpada kobiet drużynowo

Trener Mariusz Kosman z drużyną polskich szpadzistek.

Polskie szpadzistki nie pozostawiły reszcie konkurujących z nimi zespołów złudzeń, kto ma najlepsza kobiecą drużynę szpadową do lat 20 i w pięknym stylu zdobyły tytuł mistrzyń Europy, pokonując w finale Włoszki 45:38! Trzy ze startujących w Amsterdamie polskich szpadzistek - Katarzyna Dąbrowa, Ewa Nelip i Dominika Mosler - stały już dwukrotnie na podium w latach ubiegłych. Były w drużynie, która zdobywała brązowe medale w Poznaniu (2006) i Pradze (2007). Teraz więc dokonały tego, co nie udawało im się od dwóch lat - awansowały do finału. Wygrane we wcześniejszych rundach
- z Wielka Brytania i Niemcami były pewne, nie podlegały dyskusji, dlatego też Polki z optymizmem przystępowały do decydującej rozgrywki
z Włoszkami, męczącymi się w półfinale z Estonkami. I jak się okazało, nie był to optymizm bezpodstawny. Polki nie dały się pokonać i w nagrodę wysłuchały Mazurka Dąbrowskiego. Brawo, brawo, brawo!

Brązowy medal zdobył zespół ambitnych Estonek, które nie zrażone półfinałowym niepowodzeniem wygrały z Niemkami.

Polskie szpadzistki walczyły w składzie: Katarzyna Dąbrowa, Natalia Królak, Ewa Nelip, Dominika Mosler.

Szabla mężczyzn drużynowo

Jeszcze dwa lata temu szablowi juniorzy potrafili wywalczyć miejsce na podium (Poznań 2006). Tym razem umiejętności wystarczyło tylko na starania o miejsca 7-8. Mecz, decydujący o tym, która z drużyn zajmie lepsze w tych dwóch miejsc, Polacy wygrali z Hiszpanami. Złoto zapewnili sobie Niemcy, srebrny Węgrzy zaś brązowy medal Ukraińcy.

Polacy walczyli w składzie: Michał Gal, Marcin Kościelniakowski, Damian Skubiszewski, Jan Wojnowski.

Węgry - Polska 45:29
Ukraina - Rosja 45:39
Niemcy - Hiszpania 45:41
Białoruś - Włochy 45:41