mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMO¦CI  MAJA  2017
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA

Lata 2008-2015
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALI¦CI IO
MISTRZOWIE ¦WIATA
POLSCY MEDALI¦CI M¦
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALI¦CI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIˇŻKI i DVD
Lata 2008 - 2013
Mistrzowie
¶wiata
w
szermierce


FLORET MĘŻCZYZN

1937 Paryż - Gustavo Marzi (Włochy)
1938 Pieszczany - Gioacchino Guaragna (Włochy)
1939–46 - mistrzostwa nie odbyły się
1947 Lizbona - Christian d'Oriola (Francja)
1949 Kair - Christian d'Oriola (Francja)
1950 Monaco - Renzo Nostini (Włochy)
1951 Sztokholm - Manlio di Rosa (Włochy)
1953 Bruksela - Christian d'Oriola (Francja)
1954 Luksemburg - Christian d'Oriola (Francja)
1955 Rzym - József Gyuricza (Węgry)
1957 Paryż - Mihaly Fülöp (Węgry)
1958 Filadelfia - Giancarlo Bergamini (Włochy)
1959 Budapeszt - Allan Jay (Wielka Brytania)
1961 Turyn - Ryszard Parulski (Polska)
1962 Buenos Aires - German Swiecznikow (ZSRS)
1963 Gdańsk - Jean-Claude Magnan (Francja)
1965 Paryż - Jean-Claude Magnan (Francja)
1966 Moskwa - German Swiecznikow (ZSRS)
1967 Montreal - Wiktor Putiatin (ZSRS)
1969 Hawana - Friedrich Wessel (RFN)
1970 Ankara - Friedrich Wessel (RFN)
1971 Wiedeń - Wassilij Stankowicz (ZSRS)
1973 Goeteborg - Christian Noël (Francja)
1974 Grenoble - Aleksander Romańkow (ZSRS)
1975 Budapeszt - Christian Noël (Francja)
1977 Buenos Aires - Aleksander Romańkow (ZSRS)
1978 Hamburg - Didier Flament (Francja)
1979 Melbourne - Aleksander Romańkow (ZSRS)
1981 Clermont-Ferrand - Władimir Smirnow (ZSRS)
1982 Rzym - Aleksander Romańkow (ZSRS)
1983 Wiedeń - Aleksander Romańkow (ZSRS)
1985 Barcelona - Mauro Numa (Włochy)
1986 Sofia - Andrea Borella (Włochy)
1987 Lozanna - Mathias Gey (RFN)
1989 Denver - Alexander Koch (RFN)
1990 Lyon - Philippe Omnès (Francja)
1991 Budapeszt - Ingo Weissenborn (Niemcy)
1993 Essen - Alexander Koch (Niemcy)
1994 Ateny - Rolando Tucker (Kuba)
1995 Den Haag - Dmitrij Szewczenko (Rosja)
1997 Kapsztad - Sergiej Gołubicki (Ukraina)
1998 Chaux-de-Fonds - Sergiej Gołubicki (Ukraina)
1999 Seul - Sergiej Gołubicki (Ukraina)
2001 Nimes - Salvatore Sanzo (Włochy)
2002 Lizbona - Simone Vanni (Włochy)
2003 Hawana - Peter Joppich (Niemcy)
2005 Lipsk - Salvatore Sanzo (Włochy)
2006 Turyn - Peter Joppich (Niemcy)
2007 Petersburg - Peter Joppich (Niemcy)
2009 Antalya - Andrea Baldini (Włochy)
2010 Paryż - Peter Joppich (Niemcy)
2011 Katania - Andrea Cassara (Włochy)
2013 Budapeszt - Miles Chamley-Watson (USA)
2014 Kazań - Aleksiej Czeremisinow (Rosja)
2015 Moskwa - Yuki Ota (Japonia)

FLORET KOBIET

1937 Paryż - Helene Mayer (Niemcy)
1938 Pieszczany - Maria Szediwa (Czechosłowacja)
1939–46 - mistrzostwa nie odbyły się
1947 Lizbona - Ellen Müller-Preis (Austria)
1949 Kair - Ellen Müller-Preis (Austria)
1950 Monte Carlo - Rene Garilhe (Francja)/ Ellen Müller-Preis (Austria)
1951 Sztokholm - Ilona Elek (Węgry)
1953 Bruksela - Irena Camber (Włochy)
1954 Luksemburg - Karen Lachmann (Dania)
1955 Rzym - Lidia Domolki (Węgry)
1957 Paryż - Aleksandra Zabielina (ZSRS)
1958 Filadelfia - Waletyna Rastworowa (ZSRS)
1959 Budapeszt - Emma Jefimowa (ZSRS)
1961 Turyn - Heidi Schmid (RFN)
1962 Buenos Aires - Olga Orban-Szabo (Rumunia)
1963 Gdańsk - Ildiko Rejtö (Węgry)
1965 Paryż - Galina Gorochowa (ZSRS)
1966 Moskwa - Tatiana Samusienko (ZSRS)
1967 Montreal - Aleksandra Zabielina (ZSRS)
1969 Hawana - Jelena Biełowa (ZSRS)
1970 Ankara - Galina Gorochowa (ZSRS)
1971 Wiedeń - Marie-Chantal Demaille (Francja)
1973 Goeteborg - Walentyna Nikonowa (ZSRS)
1974 Grenoble - Ildiko Bobisz (Węgry)
1975 Budapeszt - Katerina Jencsik-Stahl (Rumunia)
1977 Buenos Aires - Walentyna Sidorowa (ZSRS)
1978 Hamburg - Walentyna Sidorowa (ZSRS)
1979 Melbourne - Cornelia Hanisch (RFN)
1981 Clermont-Ferrand - Cornelia Hanisch (RFN)
1982 Rzym - Nailia Giliazowa (ZSRS)
1983 Wiedeń - Dorina Vaccaroni (Włochy)
1985 Barcelona - Cornelia Hanisch (RFN)
1986 Sofia - Anja Fichtel (RFN)
1987 Lozanna - Elizabet Tufan (Rumunia)
1989 Denver - Olga Wieliczko (ZSRS)
1990 Lyon - Anja Fichtel (RFN)
1991 Budapeszt - Giovanna Trillini (Włochy)
1993 Essen - Francesca Bortolozzi (Włochy)
1994 Ateny - Reka Szabo-Lazar (Rumunia)
1995 Haga - Laura Badea (Rumunia)
1997 Kapsztad - Giovanna Trillini (Włochy)
1998 Chaux-de-Fonds - Sabine Bau (Niemcy)
1999 Seul - Valentina Vezzali (Włochy)
2001 Nimes - Valentina Vezzali (Włochy)
2002 Lizbona - Swietlana Bojko (Rosja)
2003 Hawana - Valentina Vezzali (Włochy)
2005 Lipsk - Valentina Vezzali (Włochy)
2006 Turyn - Margherita Granbassi (Włochy)
2007 Petersburg - Valentina Vezzali (Włochy)
2009 Antalya - Aida Szanajewa (Rosja)
2010 Paryż - Elisa Di Francisca (Włochy)
2011 Katania - Valentina Vezzali (Włochy)
2013 Budapeszt - Arianna Errigo (Włochy)
2014 Kazań - Arianna Errigo (Włochy)
2015 Moskwa - Inna Derigłazowa (Rosja)

SZABLA MĘŻCZYZN

1937 Paryż - Pal Kovács (Węgry)
1938 Pieszczany - Aldo Montano (Włochy)
1939–46 - mistrzostwa się nie odbyły
1947 Lizbona - Aldo Montano (Włochy)
1949 Kair - Gaston Daré (Włochy)
1950 Monte Carlo - Jean Levavasseur (Francja)
1951 Sztokholm - Aladár Gerevich (Węgry)
1953 Bruksela - Pal Kovács (Węgry)
1954 Luksemburg - Rudolf Kárpáti (Węgry)
1955 Rzym - Aladár Gerevich (Węgry)
1957 Paryż - Jerzy Pawłowski (Polska)
1958 Filadelfia - Jakow Rylski (ZSRS)
1959 Budapeszt - Rudolf Kárpáti (Węgry)
1961 Turyn - Jakow Rylski (ZSRS)
1962 Buenos Aires - Zoltán Horvath (Węgry)
1963 Gdańsk - Jakow Rylski (ZSRS)
1965 Paryż - Jerzy Pawłowski (Polska)
1966 Moskwa - Jerzy Pawłowski (Polska)
1967 Montreal - Mark Rakita (ZSRS)
1969 Hawana - Wiktor Sidiak (ZSRS)
1970 Ankara - Tibor Pézsa (Węgry)
1971 Wiedeń - Michele Maffei (Włochy)
1973 Goeteborg - Mario Aldo Montano (Włochy)
1974 Grenoble - Mario Aldo Montano (Włochy)
1975 Budapeszt - Władymir Nazłymow (ZSRS)
1977 Buenos Aires - Pal Gerevich (Węgry)
1978 Hamburg - Wiktor Krowopuskow (ZSRS)
1979 Melbourne - Władymir Nazłymow (ZSRS)
1981 Clermont- Fernand - Dariusz Wódke (Polska)
1982 Rzym - Wiktor Krowopuskow (ZSRS)
1983 Wiedeń - Wasyl Etropolski (Bułgaria)
1985 Barcelona - Georgyi Nebald (Węgry)
1986 Sofia - Siergiej Mindirgasow (ZSRS)
1987 Lozanna - Jean-Francois Lamour (Francja)
1989 Denver - Grigorij Kirienko (ZSRS)
1990 Lyon - Georgyi Nebald (Węgry)
1991 Budapeszt - Grigorij Kirienko (ZSRS)
1993 Essen - Grigorij Kirienko (Rosja)
1994 Ateny - Felix Becker (Niemcy)
1995 Haga - Grigorij Kirienko (Rosja)
1997 Kapsztad - Stanisław Pozdniakow (Rosja)
1998 Chaux-de-Fonds - Luigi Tarantino (Włochy)
1999 Seul - Damien Touya (Francja)
2001 Nimes - Stanisław Pozdniakow (Rosja)
2002 Lizbona - Stanisław Pozdniakow (Rosja)
2003 Hawana - Władymir Łukaszenko (Ukraina)
2005 Lipsk - Mihai Covaliu (Rumunia)
2006 Turyn - Stanisław Pozdniakow (Rosja)
2007 Petersburg - Stanisław Pozdniakow (Rosja)
2009 Antalya - Nicolas Limbach (Niemcy)
2010 Paryż - Woo Young Won (Korea Południowa)
2011 Katania - Aldo Montano (Włochy)
2013 Budapeszt - Weniamin Reszetnikow (Rosja)
2014 Kazań - Nikołaj Kowalew (Rosja)
2015 Moskwa - Aleksiej Jakimienko (Rosja)

SZABLA KOBIET

1999 Seul - Jelena Jemajewa (Azerbejdżan)
2000 Budapeszt - Jelena Jemajewa (Azerbejdżan)
2001 Nimes - Anne-Louise Touya (Francja)
2002 Lizbona - Xue Tan (Chiny)
2003 Hawana - Dorina Mihai (Rumunia)
2005 Lipsk - Anne-Louise Touya (Francja)
2006 Turyn - Rebecca Ward (USA)
2007 Petersburg - Jelena Nieczajewa (Rosja)
2009 Antalya - Mariel Zagunis (USA)
2010 Paryż - Mariel Zagunis (USA)
2011 Katania - Zofia Wielikaja (Rosja)
2013 Budapeszt - Olga Charłan (Ukraina)
2014 Kazań - Olga Charłan (Ukraina)
2015 Moskwa - Zofia Wielikaja (Rosja)

SZPADA MĘŻCZYZN

1937 Paryż - Bernard Schmetz (Francja)
1938 Pieszczany - Michel Pecheux (Francja)
1939–46 - mistrzostwa się nie odbyły
1947 Lizbona - Edouard Artigas (Francja)
1949 Kair - Dario Mangiarotti (Włochy)
1950 Monte Carlo - Mogens Luchow (Dania)
1951 Sztokholm - Dario Mangiarotti (Włochy)
1953 Bruksela - Józef Sakowicz (Węgry)
1954 Luksemburg - Dario Mangiarotti (Włochy)
1955 Rzym - Giorgio Anglesio (Włochy)
1957 Paryż - Armand Movyal (Francja)
1958 Filadelfia - H.W.F. Hoskyns (Wielka Brytania)
1959 Budapeszt - Bruno Chabarow (ZSRS)
1961 Turyn - Jacques Guittet (Francja)
1962 Buenos Aires - István Kausz (Węgry)
1963 Gdańsk - Roland Losert (Austria)
1965 Paryż - Zoltán Nemere (Węgry)
1966 Moskwa - Aleksiej Nikanczikow (ZSRS)
1967 Montreal - Aleksiej Nikanczikow (ZSRS)
1969 Hawana - Bogdan Andrzejewski (Polska)
1970 Ankara - Aleksiej Nikanczikow (ZSRS)
1971 Wiedeń - Grigorij Kriss (ZSRS)
1973 Goeteborg - Rolf Edling (Szwecja)
1974 Grenoble - Rolf Edling (Szwecja)
1975 Budapeszt - Alexander Pusch (RFN)
1977 Buenos Aires - Johann Harmenberg (Szwecja)
1978 Hamburg - Alexander Pusch (RFN)
1979 Melbourne - Philippe Riboud (Francja)
1981 Clermont- Fernand - Zoltán Szekely (Węgry)
1982 Rzym - Jenő Pap (Węgry)
1983 Wiedeń - Elmar Bormann (RFN)
1985 Barcelona - Philippe Boisse (Francja)
1986 Sofia - Philippe Riboud (Francja)
1987 Lozanna - Volker Fischer (RFN)
1989 Denver - Manuel Pereira (Hiszpania)
1990 Lyon - Thomas Gerull (RFN)
1991 Budapeszt - Andriej Szuwałow (ZSRS)
1993 Essen - Paweł Kołobkow (Rosja)
1994 Ateny - Paweł Kołobkow (Rosja)
1995 Haga - Eric Srecki (Francja)
1997 Kapsztad - Eric Srecki (Francja)
1998 Chaux-de-Fonds - Huges Obry (Francja)
1999 Seul - Arndt Schmitt (Niemcy)
2001 Nimes - Paolo Milanoli (Włochy)
2002 Lizbona - Paweł Kołobkow (Rosja)
2003 Hawana - Fabrice Jeannet (Francja)
2005 Lipsk - Paweł Kołobkow (Rosja)
2006 Turyn - Wang Lei (Chiny)
2007 Petersburg - Krisztian Kulcsar (Węgry)
2009 Antalya - Anton Awdiejew (Rosja)
2010 Paryż - Nikołaj Nowosjołow (Estonia)
2011 Katania - Paolo Pizzo (Włochy)
2013 Budapeszt - Nikołaj Nowosjołow (Estonia)
2014 Kazań - Ulrich Robeiri (Francja)
2015 Moskwa - Géza Imre (Węgry)

SZPADA KOBIET

1989 Denver - Anja Straub (Szwajcaria)
1990 Lyon - Taimi Chappe (Kuba)
1991 Budapeszt - Marianna Horvath (Węgry)
1993 Essen - Oksana Jermakova (Estonia)
1994 Ateny - Laura Chiesa (Włochy)
1995 Haga - Joanna Jakimiuk (Polska)
1997 Kapsztad - Miraida Garcia-Soto (Kuba)
1998 Chaux-de-Fonds - Laura Flessel (Francja)
1999 Seul - Laura Flessel-Colovic (Francja)
2001 Nimes - Claudia Bokel (Niemcy)
2002 Lizbona - Hee Hyun (Korea Południowa)
2003 Hawana - Natalia Conrad (Ukraina)
2005 Lipsk - Danuta Dmowska (Polska)
2006 Turyn - Timea Nagy (Węgry)
2007 Petersburg - Britta Heidemann (Niemcy)
2009 Antalya - Ljubow Szutowa (Rosja)
2010 Paryż - Maureen Nisima (Francja)
2011 Katania - Na Li (Chiny)
2013 Budapeszt - Julia Bielajewa (Estonia)
2014 Kazań - Rosella Fiamingo (Włochy)
2015 Moskwa - Rosella Fiamingo (Włochy)




IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
MISTRZOSTWA ¦WIATA
MISTRZOSTWA ¦WIATA 17 i 20
MISTRZOSTWA EUROPY
MISTRZOSTWA EUROPY 23
MISTRZOSTWA EUROPY 17 i 20
MISTRZOSTWA EUROPY 17
MISTRZOSTWA POLSKI
MISTRZOSTWA POLSKI 23
MISTRZOSTWA POLSKI 20
MISTRZOSTWA POLSKI 17 OOM
MISTRZOSTWA POLSKI 15 OOM
MISTRZOSTWA POLSKI 14
UNIWERSJADY
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski