mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMOŚCI  SIERPNIA  2018
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA

Lata 2008-2016
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALIŚCI IO
MISTRZOWIE ŚWIATA
POLSCY MEDALIŚCI MŚ
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALIŚCI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2016
Mistrzowie
olimpijscy
w
szermierce


FLORET MĘŻCZYZN

1 - 1896 Ateny - Eugène-Henri Gravelotte (Francja)
2 - 1900 Paryż - Emile Coste (Francja)
3 - 1904 Saint Louis - Ramón Fonst (Kuba)
4 - 1912 Sztokholm - Nedo Nadi (Włochy)
5 - 1920 Antwerpia - Nedo Nadi (Włochy)
6 - 1924 Paryż - Roger Ducret (Francja)
7 - 1928 Amsterdam - Lucien Gaudin (Francja)
8 - 1932 Los Angeles - Gustavo Marzi (Włochy)
9 - 1936 Berlin - Giulio Gaudini (Włochy)
10 - 1948 Londyn - Jéhan Buhan (Francja)
11 - 1952 Helsinki - Christian d'Oriola (Francja)
12 - 1956 Melbourn - Christian d'Oriola (Francja)
13 - 1960 Rzym - Wiktor Żdanowicz (ZSRS)
14 - 1964 Tokio - Egon Franke (Polska)
15 - 1968 Meksyk - Ion Drimba (Rumunia)
16 - 1972 Monachium - Witold Woyda (Polska)
17 - 1976 Montreal - Fabio dal Zotto (Włochy)
18 - 1980 Moskwa - Wadimir Smirnow (ZSRS)
19 - 1984 Los Angeles - Mauro Numa (Włochy)
20 - 1988 Seul - Stefano Cerioni (Włochy)
21 - 1992 Barcelona - Philippe Omnès (Francja)
22 - 1996 Atlanta - Alessandro Puccini (Włochy)
23 - 2000 Sydney - Kim Young-Ho (Korea Południowa)
24 - 2004 Ateny - Brice Guyart (Francja)
25 - 2008 Pekin - Benjamin Kleibrink (Niemcy)
26 - 2012 Londyn - Sheng Lei (Chiny)
27 - 2016 Rio de Janeiro - Daniele Garozzo (Włochy)

FLORET KOBIET

1 - 1924 Paryż - Ellen Osiier (Dania)
2 - 1928 Amsterdam - Helene Mayer (Niemcy)
3 - 1932 Los Angeles - Ellen Preis (Austria)
4 - 1936 Berlin - Ilona Elek (Węgry)
5 - 1948 Londyn - Ilona Elek (Węgry)
6 - 1952 Helsinki - Irene Camber (Włochy)
7 - 1956 Melbourne - Gillian Sheen (Wielka Brytania)
8 - 1960 Rzym - Heidi Schmid (Niemcy)
9 - 1964 Tokio - Ildikó Uljakyné-Rejtö (Węgry)
10 - 1968 Meksyk - Jelena Nowikova (ZSRS)
11 - 1972 Monachium - Antonella Ragno-Lonzi (Włochy)
12 - 1976 Montreal - Ildikó Schwarczenberger (Węgry)
13 - 1980 Moskwa - Pascale Trinquet (Francja)
14 - 1984 Los Angeles - Luan Jujie (Chiny)
15 - 1988 Seul - Anja Fichtel (Republika Federalna Niemiec)
16 - 1992 Barcelona - Giovanna Trillini (Włochy)
17 - 1996 Atlanta - Laura Badea (Rumunia)
18 - 2000 Sydney - Valentina Vezzali (Włochy)
19 - 2004 Ateny - Valentina Vezzali (Włochy)
20 - 2008 Pekin - Valentina Vezzali (Włochy)
21 - 2012 Londyn - Elisa Di Francisca (Włochy)
22 - 2016 Rio de Janeiro - Inna Derigłazowa (Rosja)

SZABLA MĘŻCZYZN

1 - 1986 Ateny - Jean Georgiadis (Grecja)
2 - 1900 Paryż - Georges de la Falaise (Francja)
3 - 1904 Saint Louis - Manuel Díaz (Kuba)
4 - 1908 Londyn - Jenö Fuchs (Węgry)
5 - 1912 Sztokholm - Jenö Fuchs (Węgry)
6 - 1920 Anwerpia - Nedo Nadi (Włochy)
7 - 1924 Paryż - Sándor Posta (Węgry)
8 - 1928 Amsterdam - Ödön Tersztyánszky (Węgry)
9 - 1932 Los Angeles - György Piller (Węgry)
10 - 1936 Berlin - Endre Kabos (Węgry)
11 - 1948 Londyn - Aladár Gerevich (Węgry)
12 - 1952 Helsinki - Pál Kovács (Węgry)
13 - 1956 Melbourne - Rudolf Kárpáti (Węgry)
14 - 1960 Rzym - Rudolf Kárpáti (Węgry)
15 - 1964 Tokio - Tibor Pézsa (Węgry)
16 - 1968 Meksyk - Jerzy Pawłowski (Polska)
17 - 1972 Monachium - Wiktor Sidiak (ZSRS)
18 - 1976 Montreal - Wiktor Krowopuskow (ZSRS)
19 - 1980 Moskwa - Wiktor Krowopuskow (ZSRS)
20 - 1984 Los Angeles - Jean-François Lamour (Francja)
21 - 1988 Seul - Jean-François Lamour (Francja)
22 - 1992 Barcelona - Bence Szabó (Węgry)
23 - 1996 Atlanta - Stanisław Pozdniakow (Rosja)
24 - 2000 Sydney - Mihai Covaliu (Rumunia)
26 - 2004 Ateny - Aldo Montano (Włochy)
27 - 2008 Pekin - Zhong Man (Chiny)
28 - 2012 Londyn - Aron Szilagyi (Węgry)
29 - 2016 Rio de Janeiro - Aron Szilagyi (Węgry)

SZABLA KOBIET

1 - 2004 Ateny - Mariel Zagunis (USA)
2 - 2008 Pekin - Mariel Zagunis (USA)
3 - 2012 Londyn - Jiyeon Kim (Korea Południowa)
4 - 2016 Rio de Janeiro - Jana Jegorian (Rosja)

SZPADA MĘŻCZYZN

1 - 1900 Paryż - Ramón Fonst (Kuba)
2 - 1904 Saint Louis - Ramón Fonst (Kuba)
3 - 1908 Londyn - Gaston Alibert (Francja)
4 - 1912 Sztokholm - Paul Anspach (Belgia)
5 - 1920 Anwerpia - Armand Massard (Francja)
6 - 1924 Paryż - Charles Delporte (Belgia)
7 - 1928 Amsterdam - Lucien Gaudin (Francja)
8 - 1932 Los Angeles - Giancarlo Cornaggia-Medici (Włochy)
9 - 1936 Berlin - Franco Riccardi (Włochy)
10 - 1948 Londyn - Luigi Cantone (Włochy)
11 - 1952 Helsinki - Edoardo Mangiarotti (Włochy)
12 - 1956 Melbourne - Carlo Pavesi (Włochy)
13 - 1960 Rzym - Giuseppe Delfino (Włochy)
14 - 1964 Tokio - Grigorij Kriss (ZSRS)
15 - 1968 Meksyk - Gyözö Kulcsár (Węgry)
16 - 1972 Monachium - Csaba Fenyvesi (Węgry)
17 - 1976 Montreal - Alexander Pusch (Republika Federalna Niemiec)
18 - 1980 Moskwa - Johan Harmenberg (Szwecja)
19 - 1984 Los Angeles - Philippe Boisse (Francja)
20 - 1988 Seul - Arnd Schmitt (Republika Federalna Niemiec)
21 - 1992 Barcelona - Eric Srecki (Francja)
22 - 1996 Atlanta - Aleksander Bekietow (Rosja)
23 - 2000 Sydney - Paweł Kołobkow (Rosja)
24 - 2004 Ateny - Marcel Fischer (Szwajcaria)
25 - 2008 Pekin - Matteo Tagliariol (Włochy)
26 - 2012 Londyn - Ruben Limardo Gascon (Wenezuela)
27 - 2016 Rio de Janeiro - Sangyoung Park (Korea Południowa)

SZPADA KOBIET

1 - 1996 Atlanta - Laura Flessel (Francja)
2 - 2000 Sydney - Timea Nagy (Węgry)
3 - 2004 Ateny - Timea Nagy (Węgry)
4 - 2008 Pekin - Britta Heidemann (Niemcy)
5 - 2012 Londyn - Jana Szemjakina (Ukraina)
6 - 2016 Rio de Janeiro - Emese Szasz (Węgry)

Klasyfikacja krajów według liczby zdobytych złotych medali:

1 Włochy - 25
2 Węgry - 23
3 Francja - 19
4 ZSRS/Rosja - 12
5 Niemcy/RFN - 7
6 Kuba - 4
7 Chiny - 3
   Korea Południowa - 3
   Polska - 3
   Rumunia - 3
11 Belgia - 2
   USA - 2
13 Austria - 1
    Dania - 1
    Grecja - 1
    Szwajcaria - 1
    Szwecja - 1
    Ukraina - 1
    Wenezuela - 1
    Wielka Brytania - 1

Łącznie, we wszystkich sześciu rodzajach broni, od roku 1896 wyłoniono
114 mistrzyń i mistrzów olimpijskich.


















IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
MISTRZOSTWA ŚWIATA
MISTRZOSTWA ŚWIATA 17 i 20
MISTRZOSTWA EUROPY
MISTRZOSTWA EUROPY 23
MISTRZOSTWA EUROPY 17 i 20
MISTRZOSTWA EUROPY 17
MISTRZOSTWA POLSKI
MISTRZOSTWA POLSKI 23
MISTRZOSTWA POLSKI 20
MISTRZOSTWA POLSKI 17 OOM
MISTRZOSTWA POLSKI 15 OOM
MISTRZOSTWA POLSKI 14
UNIWERSJADY
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski