mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMOŚCI  MARCA  2022
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA

Lata 2008-2021
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALIŚCI IO
MISTRZOWIE ŚWIATA
POLSCY MEDALIŚCI MŚ
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALIŚCI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2018

2022-03-31
Biznes pułkownika
– nasza wojna


Od czasu naszego ostatniego apelu sprawa ruszyła do przodu. COMEX w końcu potępił agresję rosyjską, a Pan pułkownik Pozdniakow... Cóż, Pan pułkownik Pozdniakow walnął na stronie głównej EFC wspaniałe oświadczenie (i jeszcze wspanialsze zdjęcie ilustrujące), w którym mówi o tym, że wotum nieufności wobec niego i jego umiejętności zarządzania europejską szermierką nie przyniosło efektu. Skłamał (patrz linki poniżej).

Szczerze mówiąc ani razu nie przyszło nam do głowy, że chodzi o jakiekolwiek umiejętności. Tak jak podkreślamy od samego początku, chodzi o przyzwoitość. Chodzi o moralne prawo pułkownika Pozdniakowa do sprawowania urzędu. Naszym zdaniem prawo takowe utracił i powinien odejść. Tego, jak widać, dobrowolnie nie zamierza zrobić, a więc nie pozostaje nic innego jak go z tego stanowiska usunąć. W tej sytuacji egzekutywa EFC w końcu stanęła na wysokości zadania. Na 31 maja zwołany został Nadzwyczajny Kongres Europejskiej Konfederacji Szermierczej. Pod głosowanie zostanie poddana sprawa pozbawienia pułkownika funkcji prezydenta organizacji. Trzymamy kciuki za korzystny i jedyny słuszny wynik. Przypomnijmy, że dla Pana pułkownika kierowanie EFC to nic innego jak biznes. Podczas, gdy kolejne pociski spadają na Mariupol i Charków, on w swoim ostatnim oświadczeniu butnie stwierdza: „Business continues as normal”. To dosyć upiorna paralela, nie uważacie?

Nie, Panie pułkowniku. Biznes nie toczy się jak zwykle, bo na Ukrainie trwa wojna rozpętana przez rosyjską armię. Pan, żołnierz tej armii, sprowokował też wojnę o czystość szermierki. Tej walki również Pan nie wygra!

- https://www.eurofencing.info/getFile/case:show/id:483456

- https://www.eurofencing.info/news/efc-comex-call-extraordinary-meeting-n483467.htm

2022-03-30

Zdjęcie ze zbiorów Piasta Gliwice

Egon Franke nie żyje
Z wielkim żalem informujemy, że dziś zmarł we Włoszech Egon Franke, pierwszy polski mistrz olimpijski w szermierce. Miał 86 lat. Złoty medal wywalczył w Tokio (1964). W finale turnieju florecistów pokonał Francuza Jean-Claude'a Magnana. Podczas tych samych igrzysk wraz z kolegami zdobył srebrny medal w rywalizacji drużynowej. Kolejny turniej olimpijski, w Meksyku (1968), przyniósł mu brązowy medal, także zdobyty wraz z drużyną. Przez większość kariery sportowej był zawodnikiem Piasta Gliwice, klubu w mieście, w którym urodził się 23 października 1935 roku. Był okres, kiedy reprezentował też Legię Warszawa. Po igrzyskach w Meksyku wyjechał z żoną, Elżbietą Cymerman, do Włoch gdzie oboje zajęli się pracą trenerską, wychowując wielu wspaniałych zawodników. Polska szermierka straciła wspaniałego mistrza. Cześć Jego pamięci.

2022-03-26
Tytuły U-23 we florecie
Maciej Bem >> i Renata Tomczak >> zostali młodzieżowymi mistrzami Polski we florecie. Tytuły drużynowe zdobyły drużyny z AZS AWFiS Gdańsk - w stawce męskiej druga drużyna >>, w gronie zespołó kobiecych pierwsza drużyna >> tego klubu. Mistrzowskie zawody odbyły się w Warszawie.

2022-03-19
Doskonale w Stambule
Doskonale wystąpiły w turnieju pucharu świata polskie szablistki. Aż trzy ukończyły zawody rozgrywane w Stambule w najlepszej szesnastce, a Małgorzata Kozaczuk stanęła na podiu! Warszawianka zajęła trzecie miejsce wspólnie z Hiszpanką Lucią Martin-Portugues. Sprawę zwycięstwa rozstrzygnęły między sobą dwie Francuzki - Manon Apithy-Brunet i Anne Poupinet. Wygrała ta pierwsza. Sylwia Matuszak była 14, Zuzanna Cieślar 16, 50 Angelika Wątor, 138 Marta Okine - Szabla kobiet >> Szabliści startujący w Budapeszcie nie mogą się pochwalić takimi sukcesami. Najlepszy z biało-czerwonych był Mateusz Knez - 45. Do zajęcia lepszego miejsca zabrakło mu jednego trafienia. Walkę o wejście do "32" przegrał 14:15 z Włochem Leonardo Dreossim. Nie miał sobie równych węgierski arcymistrz Aron Szilagyi. W finale pokonał Włocha Lukę Curatolego. Trzecim miejscem podzielili się Koreańczycy: Junghwan Kim i Sanguk Oh. Cezary Białecki był 50, Piotr Kaczkowski 99, Piotr Szczepanik 131 - Szabla mężczyzn >>

Puchar polsko-ukraiński
Na krajowych planszach rywalizowali w Pucharze Polski floreciści i florecistki. W poznańskim turnieju wzięli udział reprezentanci Ukrainy, którzy dzięki pomocy Polskiego Związku Szermierczego i osobistej polskich szermierzy mogą mieszkać i trenować w naszym kraju. Zawody wygrał właśnie ukraiński florecista Klod Yunes. W finale wygrał z Andrzejem Rządkowskim (Wrocławianie). Trzecie miejsce zapewnili sobie Mateusz Kozak i Michał Siess (obaj KS AZS AWFiS Gdańsk) - Floret mężczyzn >> Zmagania kobiet zakończyły się zwycięstwem Julii Walczyk (KU AZS UAM Poznań) przed Martyną Jelińską (AZS AWF Poznań), Martyną Długosz (KU AZS UAM Poznań) i Renatą Tomczak (IKS Leszno) - Floret kobiet >>

Szpady kadetów
W turniejach z serii Pucharu Polski startowali też szpadowi kadeci i kadetki. Także z udziałem szermierzy z Ukrainy. Oliwia Tercjak (AZS Wratislavia Wrocław) była najlepsza w rozegranej dziś konkurencji dziewczęcej - Szpada dziewcząt >> Chłopcy będą rywalizować w niedzielę - Szpada chłopców >> Zawodom kadetów towarzyszyły charytatywne turnieje amatorów zorganizowane na rzecz pomocy przybywającym do Polski uchodźcom z walczącej Ukrainy - >

2022-03-18


Apeli nie zaprzestaniemy

Szanowni członkowie COMEX,

wysyłamy ten mail do tych z Was, których adresy mailowe potrafiliśmy odnaleźć, ale adresowany jest do wszystkich członków Komitetu Wykonawczego. Apelowaliśmy do Waszych sumień. Nie odpowiedzieliście. Zaapelujemy raz jeszcze. Nie będziemy wyliczać krzywd jakich doznaje naród ukraiński. Jest ich zbyt wiele. Wiemy, że je widzicie. Nie jesteście przecież ślepcami. Widzicie, że odpowiedzialna jest Rosja i jej armia. Widzicie jak reaguje na to świat i jak reaguje na to społeczność szermiercza. Zostaliście wybrani na swoje stanowiska i obdarzeni kredytem zaufania. Kredytem, którego Pan prezydent Pozdniakow nadużył, który sprzeniewierzył. W swoim ostatnim oświadczeniu skompromitował się do reszty. Trzy tygodnie milczenia EFC trudno zaakceptować. Powołujemy się niniejszym na artykuł 4.4.2 statutu EFC i wzywamy do zwołania Kongresu Nadzwyczajnego, w którego programie znajdzie się usunięcie prezydenta Pozdniakowa z jego stanowiska. Zwołać Kongres może sam prezydent, 1/3 federacji członkowskich lub Komitet Wykonawczy. CZYLI WY. Oczekujemy również oświadczenia Konfederacji, potępiającego napaść Rosji na Ukrainę. Jeszcze raz chcemy podkreślić, że człowiek, który protestuje przeciwko słusznym sankcjom nałożonym na kraj agresora, człowiek który ma stopień wojskowy w armii stosującej bandyckie metody, nie może być prezydentem szanującej się federacji sportowej.

Gdyby Wam zabrakło odwagi, weźcie przykład z profesorów i studentów moskiewskiego Uniwersytetu Łomonosowa. Za ten czyn w najlepszym wypadku grozi im więzienie. Czy Wam drodzy delegaci grozi cokolwiek?

https://msualumniagainstwar.notion.site/0378ab0a0719486181781e8e2b360180

Z poważaniem, wciąż pełni nadziei, że potraficie podjąć słuszną decyzję,

Tomasz Malanowski i Marek Malanowski


Dear members of COMEX,

We are sending this email to those of you whose email addressess we were able to find, but it is addressed to all of the Executive Committee members. We had appealed to your conscience. With no response. We are appealing again. We are not going to count out loud every harm that is suffered by Ukrainian nation. There are too many of them. We know, that you can see it. You are not blind. What you surely can see as well, is that responsible for them is Russia and its army. You can see how the world reacts and how fencing community reacts. You were all elected to your posts and given a credit of trust. Trust which Mr president abused, which he embezzled. In his last statement he disgraced himself utterly. Three weeks of EFC's silence is hard thing to accept. We hereby invoke article 4.4.2 of the EFC's statute and we call on you to convene an Extraordinary Congress, in which agenda there will be a point on impeaching president Pozdnyakov. Such congress can be convened by president himself, 1/3 of EFC full Members or by the decision of the Executive Committee. THAT IS YOU. Furthermore we expect EFC to make a statement condemning Russian invasion of Ukraine. We want to stress once more that a man who protests against rightful sanctions imposed on an aggressor and who holds a rank in an army employing barbaric methods, cannot be a president of self-respecting sports organization.

If you are short on courage, you can take an example from the professors and students of Lomonosov University in Moscow. Please read how it should be done. The best they can hope for is prison sentence. Is there any risk for you in it, dear delegates?

https://msualumniagainstwar.notion.site/0378ab0a0719486181781e8e2b360180

With regards and still in hope that you can do the right and decent thing,

Tomasz Malanowski and Marek Malanowski

2022-03-16


Odważy się Pan?
Armia rosyjska kontynuuje swoją zbrodniczą inwazję na Ukrainę. Jednak ukraińskie wojska stawiają mocny opór, przechodząc czasem do natarcia. I wtedy to Rosjanie starają się utrzymać pozycje. Z powodzeniem, wobec niezdecydowania władz Europejskiej Federacji Szermierczej, trzyma się na stanowisku prezydenta pułkownik najeźdźczej armii Stanisław Pozdniakow. Ba, nie tylko się trzyma, a jego uśmiechnięty wizerunek nadal widnieje na https://www.eurofencing.info/efc/bureau, ale najwyraźniej dba o to, żeby ze strony kierowanej przez niego organizacji nie padło nawet słowo potępienia rosyjskich działań, ani też najmniejszy wyraz solidarności z napadniętymi Ukraińcami. Bo przecież oświadczenia, które ukazało się w dwudziestym dniu wojny (!), nie można tak nazwać.

Panie prezydencie, Panie pułkowniku Pozdniakow, na Ukrainie wojna, giną dzieci, kobiety, niewinni mieszkańcy, kraj obracany jest w ruinę, a Pan pisze o podziałach i trudnościach, które szerzą się na naszym kontynencie? Czy ma Pan na myśli podział, a właściwie rozbiór Ukrainy, którego dokonuje właśnie Rosja? Czy trudnościami nazywa Pan bohaterski opór, jaki ukraińskie siły zbrojne stawiają rosyjskim dywizjom? Wzywa Pan do jedności i modli się Pan za pokój? Europa, jak rzadko, pokazuje jedność w tej sprawie, potępiając Pana zwierzchnika i akty terroru, które są udziałem pańskich towarzyszy z armii. Kogo więc Pan wzywa? Do kogo się Pan modli?

W oświadczeniu pisze Pan o "sytuacji na Ukrainie". Sytuacji? Czy może Pan wyjaśnić jaką sytuację ma Pan na myśli? Czy chodzi o rodzinę rozjechaną przez czołg? Czy o szpital położniczy ostrzelany rakietami? O którą SYTUACJĘ Panu chodzi? Pańskie słowa to szyderstwo w obliczu agresji rosyjskiej armii i śmierci niewinnych ludzi. Jeśli zachował Pan jeszcze resztki honoru oficera, jeśli rzeczywiście drogi jest Panu etos szermierza i drogie są wartości naszego sportu, proszę zająć jasne, bezkompromisowe stanowisko. Jednak jeśli jest jakiś powód, dla którego nie jest to możliwe, lub uważa Pan inaczej, niech Pan ustąpi ze stanowiska. Nie da się pogodzić sprawowanych przez Pana funkcji z tragedią zgotowaną Ukrainie przez armię, której oficerskie epolety Pan nosi. Nie można być pułkownikiem armii, która morduje, i jednocześnie nawoływać do modlitwy, wygłaszając gładkie formułki o trudnościach, podziałach i nadziei.

W swojej ojczyźnie został Pan mianowany na szefa komitetu olimpijskiego. W Europie został Pan wybrany na prezydenta EFC. Nikt nie oczekuje od Pana zdjęcia munduru i złamania wojskowej przysięgi. Ale to przed Panem stoi teraz wybór. Odważy się Pan?

T&MM

2022-03-07


Koniec bez zwieńczenia
Ostatnim akordem mistrzostw Europy kadetów były drużynowe zmagania szpadzistów, florecistów i szablistek. I one zakończyły się bez polskich sukcesów. Szpadziści zajęli ósme miejsce wyeliminowani z turnieju przez zespół Izraela, który następnie wywalczył brązowe medale. Złoto dla Włoch, a srebro dla Węgier - Szpada chłopców drużynowo >> Floreciści uplasowali się o dwa miejsca wyżej (6), ale też polegli w ćwierćfinale. Ich pogromcami okazali się Węgrzy, którzy poszli za ciosem i zdobyli tytuł mistrzowski. Ich finałowymi rywalami byli Brytyjczycy, a brąz zapewnili sobie Francuzi - Floret chłopców drużynowo >> Polskim szablistkom nie udało się awansować do najlepszej ósemki i musiały się zadowolić miejscem dziewiątym. Zadecydowało o tym jedno trafienie w przegranym 44:45 meczu z Hiszpankami. Mistrzyniami zostały na rok Węgierki przed Rumunkami i Francuzkami - Szabla dziewcząt drużynowo >>

2022-03-06


APELUJEMY!

Drodzy Czytelnicy i sympatycy www.mat-fencing.com! Poniżej zamieszczamy apel wystosowany przez nas do członków komitetów wykonawczych FIE i EFC. Już go wysłaliśmy. Wciąż czekamy na reakcję, która wydaje się nam właściwa. Jeżeli chcecie przyłączyć się do naszej akcji, możecie skopiować zamieszczone poniżej teksty w języku francuskim i angielskim, i wysłać pod podane adresy: d.anthony@usafencing.org , ferial_salhi@yahoo.fr , p.azzi@federscherma.it, bruno.gares@ffescrime.fr , president@oceaniafencing.org , aze.erika@gmail.com , anairene.delgado@gmail.com , rusni64@hotmail.com , moneim.002@gmail.com , vili_com1@mail.bg , yuki.ota@win-3.jp , novak@global.co.za , mbagnick49@yahoo.fr , vitlog.fie@gmail.com , aldomontano@yahoo.it. , nikolay.mateev@gmail.com , nualamcgarrity@gmail.com , ana@fencing.se , dieter.lammer@web.de


Drodzy członkowie egzekutywy FIE i EFC

wielka tragedia na naszych oczach dzieje się na Ukrainie. Giną tysiące ludzi, w tym dzieci, niszczony jest kraj, a naród ukraiński heroicznie walczy o przetrwanie. Zauważa to coraz więcej ludzi na całym świecie. Firmy wycofują się z rynku rosyjskiego, rządy wdrażają najostrzejsze sankcje ekonomiczne jakie widział nowoczesny świat. Federacje sportowe jedna za drugą potępiają tę barbarzyńską agresję. A cóż robicie Wy, szanowni państwo? Aliszer Usmanow zawiesił się sam, a FIE w dosyć oszczędnym oświadczeniu stwierdziła, że zastosuje się do wytycznych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Tylko na tyle Was stać? Czy naprawdę nie widzicie co się dzieje i co jest od Was oczekiwane? Czy tak trudno potępić agresję jednego kraju na drugi? Czy tak trudno usunąć pana Usmanowa ze stanowiska? Permanentnie, a nie tylko tymczasowo. Usunąć, bo nie oszukujmy się, że jego gest samozawieszenia ma jakiekolwiek znaczenie. Czy naprawdę wierzycie, że on obroni swój honor i kiedyś powróci? On i jego pieniądze? Czy można również usunąć z oficjalnej strony federacji logo firmy należącej do Usmanowa? Klub piłkarski Everton już to zrobił. Dlaczego FIE z tym zwleka? To bardzo, bardzo proste. Prezydent Europejskiej Unii Judo, Siergiej Sołowiejczik ustąpił, twierdząc, że robi to dla dobra sportu i jedności w nim. Stwierdził również, że jego serce należy do judo, ale w równym stopniu do jego ojczyzny, Rosji, a judoka musi być wierny swoim zasadom. Stanisław Pozdniakow nadal trwa na stanowisku. Pułkownik armii, która w momencie, w którym piszemy ten list, bombarduje szkoły, szpitale, blokuje ewakuację z oblężonych miast. Ktoś, kto otwarcie skrytykował sankcje MKOl wobec Rosji i białoruskich sportowców. Czy moglibyście zapytać pana Pozdniakowa o jego zasady? Czy zamierza zrzec się stopnia wojskowego i potępić tę agresję, czy zamierza ustąpić, tak jak to uczynił pan Sołowiejczik? Czy możemy założyć, że jeżeli nie ustąpi, to usuniecie go Państwo z tego stanowiska? To nie jest czas na negocjacje i na przedłużające się narady, tylko czas na działanie. Jesteście państwo egzekutywą. Ciałem wykonawczym. Działajcie! To nie jest sytuacja na neutralne, wyważone słowa. Sytuacja jest klarowna i jednoznaczna jak rzadko. Oczekujemy więc jednoznacznego potępienia rosyjskiej agresji, a nie tylko „zastosowania się do instrukcji MKOL”. Domagamy się wyrzucenia pana Usmanowa i zerwania umów sponsorskich z powiązanymi z nim podmiotami. Żądamy jasnego stanowiska od prezydenta Pozdniakowa i, przewidując jakie ono będzie, ustąpienia ze wszystkich pełnionych funkcji w strukturach FIE i EFC. To nie jest polityka. Tego wymaga przyzwoitość i tego wymaga sprawiedliwość. Rosyjscy szermierze wygodnie siedzą w swoich domach i trenują jak dotychczas, podczas gdy Ukraińcy walczą na froncie. Nie zgadzamy się na taką rzeczywistość. Jeżeli nie jesteście w stanie podjąć odpowiedniej decyzji, zróbcie sobie oraz środowisku szermierczemu przysługę i zejdźcie z planszy.

Z poważaniem, w nadziei, że przynajmniej kilku z Was jest w stanie
zrobić cokolwiek


Dear members of FIE's and EFC's, executive bodies,

A great tragedy is unfolding before our eyes in Ukraine. Thousands of people are killed and wounded, including children, the country is being destroyed, the Ukrainian people are heroically fighting for their survival. The world sees it. Businesses pull out of Russian market, governments apply toughest economic sanctions the world has ever seen. Sports federations condemn this barbaric aggression one after another. And what are you doing, ladies and gentlemen? Alisher Usmanov decided to suspend himself in his duties and, in a ratheroverly advised statement, the FIE said it would follow the guidelines of the International Olympic Committee. Is that all you are capable of? Do you really fail to see what is happening and what is expected of you? Is it so difficult to condemn the aggression of one country against another? How hard is it to remove Mr. Usmanov from the office – for good, not just temporarily? Let us have no illusions - his gesture of self-suspension is meaningless. Do you really believe he will be able to defend his honor and ever return? Him and his money? And what about the logo of the company owned by Mr. Usmanov? Cannot it also be removed from the official website of the federation? Everton Football Club has already done it. Why is the FIE dragging its feet? It's very very simple. European Judo Union's president, Sergey Soloveychik has resigned, saying he has done it for the good of the sport and its unity. Stanislav Pozdniakov still holds the position of president of the European Fencing Confederation. He also has a rank of colonel in the army who, even now, as we write this letter, is bombing schools and hospitals, blocking the evacuation of besieged towns. He openly criticised IOC sanctions towards Russia and Belarusian athletes. Could you please ask Mr. Pozdnyakov about his principles? Does he intend to renounce his military rank and condemn this aggression? Will he resign, as Mr. Soloveychik did? And if he insists, dare we assume that you will remove him from the office or you will resign yourself? Now is not the time for negotiations andlong deliberations – it is time to act. You are the Executive Committee. So take action! Now is not the time for cautious and circumspect words. The situation has never been so clear and unambiguous. We therefore expect an unequivocal condemnation of the Russian aggression and not just "Follow the instructions of the IOC". We demand your expulsion of Usmanov and the termination of sponsorship contracts with entites related to him. We demand a clear position from president Pozdnyakov and, in anticipation of what it will be, we demand that he resign from all functions in the structures of the FIE and the EFC. It's not politics. This is what human decency requires and what justice requires. The Russian fencers are comfortably sitting at home and train as before, while the Ukrainians fight at the front. We do not agree with this reality. If you cannot make the right decision, do yourself and the fencing community a favor and walk off the piste.

With our best regards and in hope that at least some of you are able
to do something,


Chers membres des organes exécutifs de la FIE et EFC,

Une grande tragédie se déroule sous nos yeux en Ukraine. Des milliers de personnes sont tuées et blessées, dont des enfants, le pays est détruit, le peuple ukrainien lutte héroïquement pour sa survie. Le monde le voit. Les entreprises se retirent du marché en Russie, les gouvernements appliquent les sanctions économiques les plus sévères que le monde ait jamais connues. Les fédérations sportives condamnent les unes après les autres cette agression barbare. Et que faites-vous, mesdames et messieurs? Alisher Usmanov a lui-même décidé de suspendre ses fonctions et, dans une déclaration plutôt exagérément avisée, la FIE a déclaré qu'il suivrait les directives du Comité international Olympique. C'est tout ce dont vous êtes capables? Vous ne voyez vraiment pas ce qui se passe et ce qu'on attend de vous ? Est-il si difficile de condamner l'agression d'un pays contre un autre? Est-ce si difficile de congédier M. Usmanov – et pour du bon et non pas seulement temporairement !? Ne nous faisons pas d'illusions - son geste d'auto-suspension est vide de signification. Croyez-vous vraiment qu'il protégera son honneur et reviendra un jour? Lui et son argent? Et qu’en est-il du logo de l'entreprise appartenant à M. Usmanov ? Peut-il également être retiré du site officiel de la fédération? Everton Football Club l'a déjà fait. Pourquoi la FIE traine la patte ? C'est très très simple. Le président de l’Union européenne de Judo Sergey Soloveychik a démissionné, affirmant qu'il le faisait pour le bon du sport et son unité. Il a aussi déclaré que son cœur appartient au judo, mais également à sa patrie, la Russie, et qu’un judoka doit être fidèle à ses principes. Stanislav Pozdniakov occupe toujours le poste de président de la confédération européenne. Il est colonel de l'armée qui, en ce moment même, alors que nous écrivons cette lettre, bombarde les écoles et les hôpitaux, bloque l'évacuation des villes assiégées. Il a ouvertement critiqué les sanctions du CIO envers la Russie et les athlètes biélorusses. Pourriez-vous s'il vous plaît interroger M. Pozdniakov sur ses principes? A-t-il l'intention de renoncer à son rang militaire et condamner cette agression ? Va-t-il démissionner, comme l'a fait M. Soloveychik? Et s'il insiste, osons-nous supposer que vous quitterez vos fonctions? Ce n'est pas le moment pour des négociations et de longues délibérations – il est temps d'agir. Vous êtes le Comité Exécutif. Alors agissez! Ce n'est pas le moment pour des mots prudents et circonspects. La situation n’a jamais été si claire et sans ambiguïté. Nous attendons donc une condamnation sans équivoque de l'agression russe et pas seulement "Suivez les instructions du CIO". Nous exigeons votre expulsion d’Usmanov et la rupture des contrats de parrainage avec les entités liées. Nous exigeons une position claire du président Pozdniakov et, en prévision de ce qu'elle sera, nous exigeons qu'il démissionne de toutes les fonctions dans les structures de la FIE et de l'EFC. Ce n'est pas de la politique. C'est ce qu’exige la décence humaine et ce qu’exige la justice. Les escrimeurs russes sont confortablement installés chez eux et s'entraînent comme avant, tandis que les Ukrainiens se battent au front. Nous ne sommes pas d'accord avec cette réalité. Si vous ne parvenez pas à prendre la bonne décision, rendez service à vous-même et à la communauté des escrimeurs et quittez la piste.

Nos meilleures considérations
Nous espérons aussi qu'au moins certains d'entre vous pourront faire quelque chose

2022-03-06
Srebrni pogromcy polskich drużyn
Dwa piąte miejsca (florecistki i szabliści) i jedno siódme (szpadzistki) top dzisiejszy plon drużyn rywalizujących w mistrzostwach Europy w Nowym Sadzie. Florecistki pogrzebały swoje szanse w przegranym 40:44 ćwierćfinałowym meczu z Turczynkami. Te dotarły aż do finału, ulegając w nim 35:45 Włoszkom. Trzecie miejsce wywalczyły Bryrtyki - Floret dziewcząt drużynowo >> Polskim szablistów wyeliminowali z kolei Francuzi. W meczu ćwierćfinałowym wygrali 45:40, ale w finale, do którego awansowali, nie sprostali Węgrom, przegrywając 36:45. Brąz przypadł Rumunom - Szabla chłopców drużynowo >> Szpadzistki też walczyły w ćwierćfinale i były najbliżej awansu do najlepszej czwórki turnieju. Mecz z Hiszpankami przegrały po niezwykle emocjonującym meczu zaledwie jednym trafieniem 41:42, goniąc wynik od pierwszej walki. Złoto dla Włoszek, srebro dla Hiszpanek, brąz dla szpadzistek Izraela - Szpada dziewcząt drużynowo >>

2022-03-05
Tytuły dla Węgier i Włoch
Sobota też nie przyniosła sukcesów polskim kadetom startującym w Nowym Sadzie. Laury zdobywali inni. Mistrzynią Europy w szabli została Węgierka Anna Spiesz i dołożyła kolejne złoto do madziarskiej kolekcji. W finale pokonała 15:7 Włoszkę Martinę Giancolę. Brązowe medale zawisły na szyjach Niemki Tiziany Nitschmann i Rumunki Marii Alexe. Pierwsza z Polek była dziś Karolina Hofmnan - trzynasta w klasyfikacji generalnej - Szabla dziewcząt >> Złoto w szpadzie chłopców zgarnął Włoch Jacopo Rizzi. W walce o tytuł pokonał Izraelczyka Alona Sarida zaledwie 15:14. Z trzeciego miejsca cieszyli się Alec Brooke (Wielka Brytania) i Alexander Malvik (Norwegia). Dwudzieste miejsce zapewnił sobie Ireneusz Filek, najlepszy z Polaków - Szpada chłopców >>

2022-03-04
Węgierskie złota
Dziś węgierskie sukcesy w Nowym Sadzie. Oba złote medale pojada do Budapesztu. Szpadzistki musiały się pogodzić ze zwycięstwem Grety Gachalyi, która dopiero w finale dała się trafić więcej niż dziesięć razy - reprezentantce Izraela Alexandrze Kravets (15:12). Brązem podzieliły się Łotyszka Sofija Prosnina i Ukrainka Emili Conrad. Z Polek najwyżej w turniejowej tabeli wspięła się Cecylia Cieślik, trzynasta w klasyfikacji końcowej. Piętnasta była Oliwia Tercjak. Zajęcie wyższego miejsca przegrała zaledwie jednym trafieniem, ulegając w 1/8 finału Greczynce Mouriki 12:13 - Szpada dziewcząt >> W tej samej fazie zakończył turniej florecistów najlepszy z Polaków Piotr Sowa. W 1/8 finału, po wyrównanej walce, uległ 13:15 późniejszemu wicemistrzowi Europy Almosowi Balintowi. Zajął ostatecznie 14 miejsce. Finał był sprawą wyłącznie węgierską. Ambrus Budahazy pokonał Almosa Balinta 15:7. Towarzyszami Wegrów na podium byli dwaj "brązowi" - Numa Crist (Francja) i Jaimie Cook (Wielka Brytania) - Floret dziewcząt >>

2022-03-03
Dublet Colina
Bohaterem dnia był dziś w Nowym Sadzie niemiecki szablista Colin Heathcock zdobywając drugi złoty medal. Wcześniej triumfował w stawce juniorskiej. Na podium stanęli z nim: finałowy rywal Francuz Lucas Guilley, Węgier Frigyes Godo i Turek Tolga Aslan. Najlepszy z Polaków Benedykt Denkiewicz zajął 26 miejsce - Szabla chłopców >> O sześć miejsc wyżej została sklasyfikowana najlepsza z polskich florecistek Natasza Kuś. W jej konkurencji złoto zdobyła Włoszka Matilde Molinari. W finale pokonała Węgierkę Jazmin Papp, zaś brązowe medale wywalczyła druga z Włoszek Sofia Giordani i Turczynka Alisa Izbir - Floret dziewcząt >>

2022-03-03

Kadeci na start
Po juniorach na plansze w Nowym Sadzie wychodzą kadeci. Dziś florecistki i szabliści - ME kadetów wyniki >>

2022-03-02Srebrni medaliści - Piotr Kaśków, Mateusz Kwiatkowski, Adam Podralski i Adam Jakubowski - z trenerem Tomaszm Ciepłym.
Foto Andrzej Ptak

Floreciści ze srebrem!
Dopiero w finale turnieju drużynowego mistrzostw Europy w Nowym Sadzie zostali zatrzymani polscy floreciści. Adam Jakubowski, Piotr Kaśków, Mateusz Kwiatkowski i Adam Podralski stoczyli niezwykle wyrównany mecz z drużyną Włoch. Wszystko rozstrzygnęło się dopiero w ostatniej walce. Trzecie miejsce wywalczyli Francuzi. Srebrny medal jest drugim, po brązowym Szymona Hryciuka, zdobytym przez juniorów w tych mistrzostwach - Floret mężczyzn drużynowo >> Także ostatnim, bo polskie szablistki zajęły miejsce piąte (zwyciężyły Węgierki przed Francuzkami i Włoszkami) - Szabla kobiet drużynowo >>, zaś nasi szpadziści ukończyli turniej na miejscu dziewiątym (mistrzami zostali Szwajcarzy, wicemistrzami Brytyjczycy a brązowymi medalistami Włosi) - Szpada mężczyzn drużynowo >>

2022-03-02

Polski Związek Szermierczy zaangażował się w pomoc szermierzom z Ukrainy. Obecnie jest organizowany pobyt w Polsce dla grup i pojedynczych ukraińskich szermierzy - czytaj oświadczenie PZS >> Podjęta też została decyzja, aby polskie drużyny, które jeszcze uczestniczą w mistrzostwach w Nowym Sadzie (kończących się juniorskich i zaczynających się zaraz po nich zmaganiach kadetów) nie wychodzili na planszę w pojedynkach i meczach, gdyby ich przeciwnikami mieli być rosyjscy szermierze lub rosyjskie drużyny.

2022-03-01

Doczekaliśmy się na oświadczenie Międzynarodowej Federacji Szermierczej. Bardzo ostrożne, asekuranckie, odwołujące się do komunikatu MKOl. Ani słowa potępienia agresji. Na co czekają? Czy, jak sam zawieszający się w funkcji prezydenta oligarcha Aliszer Usmanow, na moment kiedy „wróci sprawiedliwość” czytaj jego oświadczenie na stronie FIE >> i będą mogli wówczas obronić swój honor?

2022-03-01Nowy Sad 2022 wyniki >>

Już bez Rosji
Aliszer Usmanow nie jest już prezydentem FIE. Usunął się sam. Nie ma już drużyn rosyjskich w Nowym Sadzie, same się wycofały. Nim zdążyły podjąć decyzje EFC, FIE i większość federacji krajowych. Na szczęście szermierze pokazywali jaki jest ich stosunek do rosyjskiej napaści na Ukrainę. Drużyny nie wychodziły na plansze do meczów z rosyjskimi drużynami lub nawet wcześniej, w parach, z których jedna z nich miałaby wpaść na Rosję. Polskie zespoły nie zwojowały dziś wiele. Szpadzistki były piąte, szabliści siódmi, florecistki dziewiąte. Jutro mistrzostwa już bez Rosji, bez protestów, uników i wycofywania. Tylko szermierka.

2022-03-01


Międzynarodowa Federacja Judo ogłosiła zawieszenie honorowej prezydentury tej organizacji, którą szczycił się Władimir Putin. Czy zawieszając, przewidują, że ją kiedyś przywrócą​? Naprawdę?

FIFA i UEFA wyrzuciły reprezentację Rosji i kluby rosyjskie z rozgrywek! UEFA zakończyła współpracę z Gazpromem!

MKOl rekomenduje niezapraszanie rosyjskich sportowców do zawodów międzynarodowych.

Aliszer Usmanow został objęty unijnymi sankcjami razem z innymi poplecznikami Kremla.FIE Międzynarodowa Federacja Szermiercza i EFC Europejska Konfederacja Szermiercza (którą kieruje podpułkownik armii rosyjskiej) zablokowały możliwość komentowania na swoich stronach.

JAK DŁUGO JESZCZE ŚWIAT SZERMIERCZY BĘDZIE UDAWAŁ, ŻE NIC SIĘ NIE STAŁO?JAK DŁUGO JESZCZE?JAKA PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATOWEJ SZERMIERKI?
Nowy Sad 2022 wyniki >>

Szablistki i szpadziści zawiedzeni
Rozstawiona z numerem czwartym Daria Skonieczna dotarła do ćwierćfinału turnieju szablistek w Nowym Sadzie i tam zatrzymała ją Niemka Felice Herbon (11:15). Dało to reprezentantce Polski ósme miejsce. Pierwsze wzięła Francuzka Amalia Aime, która w finale pokonała 15:13 Turczynkę Nisanur Erbil Brązowy medal zdobyła pogromczyni Darii Skoniecznej i Węgierka Sugar Katinka Battai - Szabla kobiet - wyniki >> Duże nadzieje wiązaliśmy też z występem szpadzistów. Musi nam wystarczyć czternaste miejsce Jana Sochy. Podium zajęłi w kolejności od pierwszego miejsca do trzeciego: Zsombor Keszthelyi (Węgry), Alec Brooke (Wielka Brytania), Matteo Galassi (Włochy) i Yonatan Cohen (Izrael) - Szpada mężczyzn - wyniki >>

We wtorek na plansze mają wyjść drużyny florecistek, szpadzistek i szablistów. Tabele już rozlosowane. We wszystkich Rosja jest numerem "1". Jaka decyzja polskich szermierzy?

Do sumień szermierzy
Na Ukrainie trwa wojna. Giną ludzie, płaczą dzieci, płoną domy. Mamy przed sobą upiorne deja vu, makabryczną powtórkę z historii. W obliczu wydarzeń, do których dochodzi po sąsiedzku, nieomal tuż obok, nasza życiowa pasja, szermierka, schodzi na drugi plan. Musimy sobie powiedzieć: to tylko turnieje, tylko medale, tylko zwycięstwa. Wobec ludzkiego cierpienia zawsze bledną i zawsze będą wydawać się zbytkiem. Wobec ludzkiego życia błahostką. Wobec ludzkiej śmierci - niczym. Floretem, szpadą czy szablą sprawiedliwości nie zapewnimy, ale możemy tej sprawiedliwości pomóc trochę inaczej. Wczoraj rano byłem świadkiem budujących scen. W ursynowskim ratuszu nie było gdzie pinezki wcisnąć. Masy ludzi z artykułami spożywczymi, lekarstwami, artykułami higienicznymi dla matek i niemowląt. Ludzie w każdym wieku - od najstarszych do najmłodszych. Każdy chciał pomóc materialnie, ale przecież obrazki z takich zbiórek trafiają do mediów i wysyłają w świat potężną wiadomość: Ukraina i jej mieszkańcy nie są osamotnieni. To też ma znaczenie, to też pomaga. Wczoraj w Kairze floretowa drużyna Ukrainy odmówiła walki z drużyną rosyjską i w związku z tym została zdyskwalifikowana. Na stronie internetowej z wynikami wpisany został komentarz. "Opponent failed to appear". Trudno o większą ironię. Nie było tego dnia w Egipcie drużyny, która była silniejsza i bardziej obecna na turnieju niż Ukraina. Florecistów zza miedzy żegnały gromkie brawa. Nie czarujmy się. Brawa nie wystarczą. Słowa wsparcia nie wystarczą. Nie wystarczy poklepać ich po plecach i zapewnić, że mają rację. Mają. Miejmy i my. Prosimy - potraktujcie to jako odezwę do Waszych sumień, a nie rozporządzanie nimi. Wszystkich trenerów i szermierzy polskich, którzy startują w zawodach międzynarodowych obecnie lub w nadchodzących dniach wzywamy do bojkotowania walk i meczów z szermierzami walczącymi pod flagą rosyjską. Wiemy, że znacie się z nimi osobiście, wiemy że to Wasi koledzy. Ale to nie jest sprawa osobista. To sprawa dużo większej wagi.  Jaką podejmiecie decyzję? Z jednej będziemy naprawdę bardzo dumni. 

Marek Malanowski

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE 2008-2016
MISTRZOSTWA ŚWIATA 2003-2014
MISTRZOSTWA ŚWIATA U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY 2003-2015
MISTRZOSTWA EUROPY U23 2008-2014
MISTRZOSTWA EUROPY U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY U17 2007-2011
MISTRZOSTWA POLSKI 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U23 2009-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U20 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U17 OOM 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U15 OOM 2003-2008
MISTRZOSTWA POLSKI U14 2011-2012
UNIWERSJADY 2009, 2011, 2013, 2015
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski